Google Play Store için önemli yasak!

 

Google, görünüşe göre en büyük Google Play Store yasaklarından birini getirmeye hazırlanıyor. Bugün yayınlanan bir rapor Google’ın reklam dolandırıcılığı yapan dev bir şirket hakkında yasaklar getireceğini bildirdi.

Google Play Store uygulamasından dev şirkete yasak!

BuzzFeed News, DO Global’in sahibi olduğu 46 uygulamanın Google Play Store’dan kaldırıldığını ve bu şirketin AdMob reklam ağından da çıkarıldığını belirtti.

Google konu hakkında halka bir bilgi iletmese de şirketin önemli yetkilileri gazetecilere bazı özel mesajlar iletti. Buna göre DO Global’ın tüm uygulamaları ve reklamları sistemlerden kaldırılabilir.

Mağazadan kaldırılmadan önce DO Global uygulamaları 600 milyondan fazla indirilmiş, bir çok uygulama alanında rekorlar kırmıştı. Bu, Google’ın şu ana kadar aldığı yasakların en büyüğü olarak değerlendiriliyor.

Raporda belirtilenlere göre Google bu kararı, DO Global’in reklam sahteciliği yapması nedeniyle aldı. Check Point Security’nin yayınladığı ayrı bir rapora göre DO Global, kullanıcılar reklama tıklamamış olsa bile arka planda reklamı açan bir kod geliştirdi.

Ayrıca uygulamalar yine arka planda Tumblr gibi web sitelerini açarak, sitelere sahte hit kazandırıyordu.

BuzzFeed News raporunda: “Google önemli sayıda DO Global uygulamasını kaldırdı ve şirketin reklam sistemini tamamen yasakladı. Google yetkilileri bize yaptıkları açıklamalarda bu uygulamaların sahtecilik yaptığını, şirkete daha genel bir yasak getirileceğini belirttiler.” dedi.

Kaldırılan uygulamalar arasında Selfie Camera, Total Cleaner, Smart Cooler, RAM Master, AIO Flashlight, Omni Cleaner, Samsung TV Remote Control, LG TV Remote Control gibi uygulamalar da var.

Siz ne düşünüyorsunuz? Söz konusu şirketin uygulamalarından birini kullandınız mı? Yorumlarda belirtiniz.

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.